GÜNÜN HADİSİ

ARAMA

Google

Web Sinop Postası

LİNKLER

Sinop İhaleler
Valilik İhaleleri
Sinop Belediye İhaleleri
Sinop Defterdarlığı İhaleleri
Sinop Milli Eğitim İhaleleri
Sinop Sağlık Müd.İhaleleri
Sinop Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü İhaleleri
Sinop Tarım İl Müdürlüğü İhaleleri
Editörün Tavsiyesi
Haydar Baş TV
Yeni Mesaj Gazetesi
NTV Haber Portalı
Mesaj Haber
Giresun Postası
Gerze Haber
Sinop Gazetesi
1hafta1ayet.com
Gazetelinki.com
Karadeniz Birlik
Gazeteler.net
Milli Ekonomi Modeli
Dinlerarası Diyalog Masalı
Gazeteler
TAEK Nükleer Enerji ve Reaktörler
Sınırlar Arasında
Ceviz Kabuğu
KaraLahana.com
yehha! video arama motoru
Ağız ve Diş Sağlığı BİL-MED
Sinop FM
Sinop Resmi Kurumlar
Valilik
Adliye
Jandarma
Gençlik ve Spor İl Müd.
Sağlık Müdürlüğü
Sosyal Hizmetler Müd.
Tarım İl Müdürlüğü
Maliye
Özel İdare
Milli Eğitim Müdürlüğü
Okullarımız
Halk Eğitim Müdürlüğü
Emniyet Müdürlüğü
İl Kültür ve Turizim Müdürlüğü
Müftülük
Belediye
Sinop Amatör Kulüpler Federasyonu
Sinop Çevre Orman Müd.
Sinop Orman Bölge Müd.
Sinop Arkeoloji Müzesi
Sinop Sivil Toplum Örgütlerileri
Kağıthaneli Sinoplular Birliği
Sinop Nükleer Karşıtı Platform
ASİDER
SİYAD Merkez
SİNDEF
Şefkat Yağmuru
İncir Pınarı
Faydalı Siteler
Sinop Nöbetçi Eczaneleri
T.C. Kimlik Numarası
Vergi Kimlik Numarası
Türk Tel.Fatura Bilgi Sorma
Türk Tel. Rehber (118)
Resmi Gazete
Trafik Araç Sorgulama
Emekli Sandığı
Bağkur
SSK
ÖSYM
Ünlülerin Biyografileri
Kariyer.Net
Bilgisayar Programları İndir
gazeteler.com
Tıbbiyeliler Derneği
Ulusal Gazeteler
A.Yılmaz Bilgi Paylaşım Sitesi
Ayancık Şehir Rehberi
Günlük Gazeteler

ZİYARETÇİ HARİTASI

Locations of visitors to this page

Anasayfa arrow Yöresel Yemekler
Yöresel Yemekler Yazdır E-posta
26 11 2007

Mısır çorbası :

Çorbalık mısır ve barbunya akşamdan soğuk suyla ıslatılır. Soğan kavrulur, kemikli et eklenir. Bu kavrulan karışıma ıslatılmış mısır ve barbunya da konur. Üzerini kapatacak kadar soğuk su eklenerek kısık ateşte pişirilir.

İçli tava :

Hamsiler ayıklanır, kılçıkları da çıkarılır. Diğer tarafta soğanlar kavrulur, pirinç eklenir ve pirinç de biraz kavrulur. Tuz, karabiber ve şeker de eklenerek üzerini kapatacak kadar su konularak pişirilir. Pilav suyunu çekince maydanoz, dereotu, nane konularak demlenmeye bırakılır. Sırtları unlanan hamsiler yağlanmış tavaya sırtları gelecek ve tavanın her yerini kapatacak şekilde dizilir. Dinlenmiş pilav bunun üzerine dökülür ve yerleştirilir. Kalan hamsiler pilavı tamamen kapatacak şekilde dizilir. Kısık ateşte çevire çevire pişirilir. Altı piştikten sonra ters yüz yapılarak üst tarafı pişirilir. 

İçi etli hamur (kulak hamuru) :

Yumurta, tuz ve suyla sert bir hamur yoğurulur ve pazılara ayrılır. Oklavayla yeterince incelikte açılır ve orta büyüklükte karelere bölünür. Karelerin içine kıyma, soğan, tuz ve karabiberden oluşan karışımdan konur. Üçgen şeklinde katlanarak uzun uçları biraraya getirilir. Katlanan mantılar kaynayan tuzlu suya atılır. Bir iki taşım kaynadıktan sonra pişip pişmediği kontrol edilerek tencerenin altı kapatılır ve yapışmaması için üzerine soğuk su dökülür. İki ayrı tabağa alınan mantılardan birinin üzerine sarımsaklı yoğurt, diğerine de ceviz serpilir. Üzerlerine kızdırılmış tereyağ dökülür.

Nokul :

Un, su, tuz karışımıyla kulak memesi yumuşaklığında mayalı bir hamur yoğurulur. Orta büyüklükte pazılara bölünür, oklavayla açılır. Diğer tarafta ince doğranmış soğanlar yağla sararıncaya kadar kavrulur. Kıyma, karabiber ve tuzla içi hazırlanır. Açılan yufka yağlanır, üzerine hazırlanan içten bir miktar konup dağıtılır ve yufka içle birlikte rulo şeklinde yuvarlanır. Kızdırılmış ve yağlanmış tepsiye nokullar döşenir ve pişirilir. İç malzemesi olarak üzüm ceviz karışımı ya da süzme yoğurt da konulabilir.

Kıymalı tarhana çorbası :

Diğer tarhanalarla arasındaki en önemli farkı adından anlaşılacağı gibi, pişirme esnasında içine konulan satır kıymadan daha önce kavrulmuş kıymasıdır. 

Kabuklu pakla :

Kabuklu pakla taze fasulye ile yapılan bir yemek çeşidi. Sinoplular dalından körpe olarak toplanan taze fasulyeleri ayıklayıp, yıkarlar. Ardından kurutur ve kabuklu pakla yemeği yapmak üzere saklarlar. Özellikle kış sofralarının en zevkli yemekleri arasına giren kabuklu pakla, soğan yahnisiyle birlikte yenildiğinde lezzetine lezzet katılır. Ayrıca haşlanıp sarımsaklı yoğurt ile de servis yapılabilir. Karışık elma ve erik ekşisinden oluşan yemek, 6-7 yıllık meyvelerin kurutulmasıyla oluşan ilginç ve lezzetli bir yemek çeşidi. Yemeğin finalindeki "İncir Kurutması" ise kuru incir, az şeker ve süt ile yapır. Tatlı, Boyabat, Saraydüzü ve Taşköprü yöresinde yaygın olarak yapılan ve tüketilen bir çeşit. 

 Mantar kavurma :

Dağdan toplanan taze mantarlar ayıklanarak tencerede suyu çektirilir. Ardından tencerenin içinde soğan, salça ve yağ karışımıyla çevrilir. Bu yöntemle yapılan mantara "mantar kavurma" denilir. (Pişirme esnasında karışıma az su ilave edilirse "mantar yahni" yapılmış olur.) Mantara, et ilavesi tercih edilmemiş. Aslında dağ mantarının kendi tadı yetip artmış bile, etten aşağı yanı kalmamış. Hatta farklı lezzeti ile kimi zaman etin yerine dahi tercih edilebilir. (Sinoplular mantarları kurutarak kışın da tüketmektedirler.)

Tirit :

Dinlendirilmiş hamur normal kalınlıkta yufka gibi açılır, sacda pişirilir. Hazırlanan yufkalar üçgen şeklinde kesilir. Pişmiş tavuk suyuna her bir tanesi ıslatılarak tepsiye dizilir. Eritilmiş tereyağı ve ceviz serpilir. Bütün katlar aynı şekilde yapılır. Yeteri kadar yapıldıktan sonra pişmiş tavuk tepsinin üzerine konur ve yenmeye hazırlanır. 

Boranaşı :

Mantıda olduğu gibi hamur hazırlanır. Normal yufkadan biraz kalınca açılır ve karelere bölünür. Her bir karenin içine süzme yoğurt, daraotu karışımı konur ve üçgen şeklinde bükülür. Kaynayan suda piştikten sonra tepsiye konur ve üzerine bol karartılmış tereyağı dökülür.

Zıbıdık :

Zıbıdıkların kök kısmı ayıklanarak bol suda yıkanır, haşlanır. Süzgeçten süzülür. Diğer yerde kavrulmuş yağ soğan izine haşlanmış zıbıdıklar ince ince doğranır, ilave edilir. Ayrıca yoğurt sarmısaklı da yapılır.

Kazayak :

Kök kısmı ayıklanır, bol suda yıkanıp haşlanır. Diğer yerde süzülmüş kazayaklara tuz, sarımsak ve sirke ilave edilerek çukur bir kabın içine konur. Sirke üstüne çıkacaktır.

Kaşık hamuru mamalika - Hoptiri :

Kaynayan suya bir miktar tuz konur. İçine un ilave edilir ve hızlı karıştırılır. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edilir. Hamuru iki kaşıkla, kaşıkları suda ıslatılarak lokma şeklinde kesilir. Cevizle şeker karışımı tepsiye serperek kat kat hazırlanır. Üstüne karartılmış tereyağı dökülür. 

Hamsi içli tavası :

Soğan incecik kıyılarak zeytinyağı içerisinde ve bir tencerede hafif pembeleştirilir. Pirinç yıkanarak yağla yıkanarak bulunduğu tencereye konur. İçerisine tuz, biber, kuş üzümü biraz kavrulduktan sonra maydanoz, dereotu, üzerine su ilave edilerek dirice pilav kıvamında pişirilir.Hamsilerin Hazırlanması : Hamsilerin başları koparılıp içleri temizlenir, yıkanır. Tuzlandıktan sonra kılçıkları çıkarılır. Hamsiler unlanarak yağlanmış tavaya sırtları gelecek, kuyrukları tavanın kenarlarına çıkacak şekilde doldurulur. Önceden hazırlanmış iç pilavı tavdaki hamsinin üzerine dökülerek geride kalan hamsilerin sırtları üstte kalacak şekilde döşenir. Mangal üzerinde önce altı kızartılır. Sonra genişçe bir kapakla alt üst edilir. Üstü de kızardıktan sonra servis tabağına konur. Kesilerek sıcak yenir.

Ayran Çorbası :

Aşurelik buğdaylar akşamdan, üzerine bir parmak çıkacak kadar soğuk su ilavesiyle ıslatılır. Ertesi gün iki su bardağı su ile tencerede veya düdüklü tencerede orta ısıdaki ateşte iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Sonra da soğumaya bırakılır. Soğuyunca kısık ateş üzerine alınır ve ayran yavaş yavaş içine eklenir. Karıştırılarak çorbanın kıvamı sağlanır ve 10 dakika sonra ocaktan alınır.
Diğer tarafta tavada sıvıyağ ile pulbiberi ve nane 2-3 dakika kadar pişirilir. Naneli ve pulbiberli karışım çorbaya ilave edilir, tuzu eklenir ve servise sunulur. 

Sırık Kebabı :

Bütün olarak kesilen kuzunun derisi yüzülür ve içi temizlenir. Uzunca bir sırığa tam ortadan geçirilerek, özel olarak hazırlanmış çöplerle kuzunun karnı dikilir. Ocakta yakılan ateşin başında çevrilerek pişirilir. Pişirilirken akan yağ bir kapta toplanır. Buna serit adı verilir. Serit de ayrıca kaynatıldıktan sonra, ekmekle beraber yenir. 2-3 saat sonra iyice pişen kuzu, sırıktan çıkarılarak parçalanır ve servise sunulur. Her zaman bulunur.

Keşkek :

Keşkek iki türlü pişirilir: Birincisi, ramazan ayında fırına verilir. İftara hazır yemektir. Zahmetsiz hazırlanır. İkincisi de düğünlerimizde büyük kazanlarda pişirilenidir. Bu çok zahmetlidir. Düğün keşkeğini herkes pişiremez, ustalık ister. Bu işi yapanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bunlara “Keşkekçi” denir.

Fırın keşkeği :

Fırına konulacak çömleğin büyüklüğüne, küçüklüğüne göre keşkekliğin miktarı ayarlanır. Bir ölçek keşkekliğe 4.5 bardak su konulur. Keşkekliğin durumuna, damak zevkine göre ölçü değişebilir. Keşkeğin yumuşak olmasını isteyenler suyunu biraz fazla koyabilirler. Bunun ayarını kadınlarımız en iyi bilir. Yemeklik şeklinde doğranan soğanlar ile büyükçe bir parça sığır eti veya tavuk eti çömleğe konulup mahalle fırınına verilir. Sığır eti daha iyi olur. İftara 45 dakika kala çömlekler fırından çıkar. Artık zamana karşı yarış başlamıştır. Keşkeğin iftara yetişmesi için acele edilir. Çömleğin içindeki et parçası, kemiklerinden ayrılır ve ince ince didilir, tekrar çömleğin içine konulup tahta kaşıkla güdellenir yani karıştırılır. Güdelleme işlemi etle keşkeğin sakız gibi birbirine karışıncaya kadar devam eder. Bu iş tamamlandıktan sonra keşkek servis tabağına boşaltılır, kaşığın arkasıyla keşkeğin üzeri düzeltilir. Sonra kaşığın ön yüzüyle keşkekte süs şeklinde çukurluklar oluşturulur. Üzerine kızgın tereyağı katılıp servise sunulur.

İncir Uyuşturması :

        İftar sofrası tatlısız olur mu? İftar sofralarımızın vazgeçilmez tatlısı “İncir Uyuşturması” dır. İncir uyuşturması incir, süt ve şekerden yapılır. İncirler, küçücük parçalar halinde doğranır, bir tepsi içerisinde üzerine toz şekeri karıştırılarak tahta kaşığın tersiyle iyice ezilir. Bu arada süt ocakta kaynamaktadır. Ezilen incirlerin üzerine bir miktar süt konulur ve tekrar karıştırılır. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra kaynamakta olan süt iyice ezilmiş incirlerin bulunduğu tepsilere konulur ve karıştırılır, tepsiler kapatılır, üzerleri bir çarşaf veya battaniye ile örtülür. Ilık bir ortamda mayalanmaya bırakılır. İki saat sonra servise hazırdır.

 

 

 

 

 

GÜNCEL
2012 Yılında Sinop'u En İyi Tanıtan Haber Ödülü
Diyanet İşleri ve diyalog
Gülen'in en büyük destekçisi Üzeyir Garih'ti
Rusya - Çin ittifakı ve Türkiye
Şirin Karakaş Özbilen imza günü
İran ve Türkiye
Tampon bölge
İman ve Aşk Ocağı "Ehl-i Beyt"
İlimiz Emit Fuarından Ödülle Döndü
1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı
SAĞLIK
SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN " KOŞABİLİYORKEN KOŞ"
Yorgunluktan nasıl korunulur?
Sadece yaramazlıklarına bakmayın
Çocuklarda nezle bronşite yol açabilir
Unutkanlık günlük yaşamı etkiliyor
Yüksek tansiyon anevrizmayı tetikliyor
Üniversitelilerin Mezuniyet Heyecanı...
Gıdalardaki ajana dikkat!
Kansere karşı BOR kalkanı
Baharda özellikle gözlere dikkat


KÜLTÜR & SANAT
Ölüm ile nefsine öğüt ver
Peygamber Sevdalıları Alaaddin Camiinde Buluştu
Ehl-i Beyt sevdalıları buluşuyor
"Kavuz Tuğlası" ve "Çizgiler Sararsın, Hayatımız Kararmasın"
Boyabat Bazalt Vadisi Tabiat Anıtı İlan Edildi
Sinop'da Çanakkale Müzesi Açıldı..
"GİR KARIŞTIR - ÇEK UYGULA"
Öğrencilerimiz "Cumhuriyet" Gezilerine Çıktılar
SİNOP'LU BATUHAN THM TÜRKİYE 3.SÜ OLDU.
Okul Öncesi Çocuk Şenliği coşku ile kutlandı
TOPLUM & YAŞAM
Dinler arası diyalog olmaz
Muhyiddin-i Arabi'den Altın Tavsiyeler
Camilerimiz Belediye Ekipleri Tarafından Temizlendi
KEMALREİS, ALB.H.BURAK gemileri Sinop'da
Kerbela! Kerbela!
İslam'ı temsil ve tebliğde Ehl-i Beyt
Arefe gününün fazileti ve teşrik tekbirleri
Belediye Hazırlıklarını Tamamladı...
Hz. Ali hilafetin peşinden koşmamıştır
Hayat bir imtihandır


SPOR
NIKE Halı Saha Ligi Sizleri Bekliyor...
Futbol Grup Birinciliği Müsabakaları Sona Erdi.
Sinopta Basketbolun Yıldızlarına Ödül Yağdı
Sinop Güreş'e Doyacak
Bilardo Türkiye Şampiyonası Sona Erdi
Okul Sporları Yarışma Talimatı
Anadolu Taekwondo Ligine Sinop'tan bir Kulüp katılıyor.
Özcan Hoca, Deniz ve Kumda Boks
Vali Gençlik Hizmetleri ve Spor İl müdürünü Ziyaret etti
Yıldızlar Karakucak Şampiyonası Mut'ta
PARMAKLIKLAR ARDINDA
Parmaklıklar Ardında Dizisine Büyük İlgi
Parmaklıklar Ardında Medyatikte
Parmaklıklar Ardında Kente Hareketlilik Katıyor
Dizide Düşman Gerçekte Hayatta Dost
Parmaklıklar Ardında 54.Bölüm
Parmaklıklar Ardında Eylülde Başlıyor
Parmaklıklar Ardında 20. Bölüm Özeti
Parmaklıklar Ardında 19. Bölüm Özeti
Parmaklıklar Ardında 18. Bölüm Özeti
Parmaklıklar Ardında 17. Bölüm Özeti


TEKNOLOJİ
Dünyayı değiştirecek 10 teknoloji trendi
Filistinli "Mücahitler" site hackledi!
Twitter nedir?
Nanoteknoloji nedir?
4G nedir?
Bilgisayar çökerten bu e-postayı açmayın!
Yahoo Motoru Tarih Oluyor
Dokunmatik Ekranlı Dizüstü Bilgisayar
Büyük Patlama deneyinde güç rekoru
Türk profesörden müthiş icad!
TARIM
Altın Çilek Yetiştiriciliği
Ceviz yetiştiriciliği
Gazi Mustafa Kemal İ.Ö.O Türkiye finallerinde
Sebze - meyve fiyatları uçacak
Tarım İl Müdürlüğünden;"Şap Hastalığı"
İlimizde Bruselloz ve Tüberkülozun Kontrolü
Türkeli Orman İşletme Müdürlüğü'nde Rekor Fiyat
Türkeli'de Orman Bayramı Kutlandı
Tarım desteklenmiyor ithalat rekor kırıyor
Kar Üzerinde Üretim Tatbikatı Yapıldı

Yazarlar

 Editör

Dünya, O'nun projelerini bekliyor

M.Emin Koç
“Sıfır sorun”dan “sıfır komşu”ya

 Yusuf Kırtorun
Askere düşmanlık, düşmana askerliktir!
 Müslim Karabacak
Damdan düşenler ve durup düşünenler için
 Aziz Karaca
Neden dur demiyoruz?
 Yaşar Türkmen
Sayın Savcım
 Yılmaz Yavuz
Eğitim ve Kültür
 Muharrem YILDIZ
DOST MU DÜŞMAN MI?
 Mehmet Batuhan ÖRS
Yolların Sonu
 Mehmet SANCAK
==KASABAMIN HALİ BAŞKA==
 Misafir Kalem
Aile Bahçesi Hakkında Şikayet Mektubu
 Yazılarınız Yayınlansın

Hava Durumu

SINOP
SINOP

FİRMA REHBERİ

  Ağaç
  Aktar
  Avcılık
  Bilişim
  Cam
  Çiçekçilik
  Demir Doğrama
  Eczane
  Emlak
  Gıda
  Gümrük Müşavirliği
  İnşaat
  Oteller
  Otomotiv
  Market
  Matbaa
  Mobilya
  Restaurant Lokanta
  Su Ürünleri
  Taksi
  Tekstil
  Plastik
  Firmanız Ücretsiz Yayınlansın!

Google Reklam

© 2014 Sinop Postası
WebMaster : iklimDizayn

Adobe Flash Playerprogramının kurulması için remi tıklayınız.

Get Adobe Flash player


Use OpenDNS